FAQ Podróżującego do Japonii
Najczęściej zadawane pytania przez osoby planujące podróż do Japonii
**Od 11 października 2022 Japonia przywróciła zasady podróżowania jak przed pandemią. Oznacza to, że ruch bezwizowy dla turystów między Polską a Japonią został przywrócony. Od 29 kwietnia 2023 zniesiono obowiązek zaszczepienia na Covid19/testów Covid przed przylotem.**
Nie!
W przypadku krótkich wyjazdów turystycznych lub biznesowych wiza nie jest potrzebna. Jedyne, co musimy mieć ze sobą, to ważny paszport. Po przylocie, w czasie odprawy paszportowej, otrzymasz pozwolenie na przebywanie na terenie Japonii przez 90 dni.
Należy pamiętać, że wiza jest konieczna jeśli w Japonii będziesz pobierać wynagrodzenie (wyjazdy do pracy, stypendia itd).
Najpewniejsze źródło informacji w tej kwestii to strona Ambasady Japonii w Polsce: Strona Ambasady Japonii w Polsce
Więcej na ten temat: Procedury wjazdowe do Japonii.
Naturalnie samolotem!
Bezpośredni lot z Warszawy do Tokyo trwa około 11 godzin i kosztuje 2500-3500 zł. Wielu przewoźników oferuje połączenia z Polskich miast do Tokyo lub innych miast w Japonii. Musimy jednak liczyć się z przynajmniej jedną przesiadką a co za tym idzie wydłużonym czasem podróży.
Więcej o lataniu do Japonii tutaj: Samolotem do Japonii
Tak, ale zdarzają się katastrofy naturalne.
Przestępczość w Japonii jest niewielka, więc w czasie podróży możesz czuć się bezpiecznie. Więcej informacji na ten temat: Przestępczość w Japonii
Japonia to kraj w którym katastrofy naturalne jak trzęsienia ziemi czy tajfuny zdarzają się stosunkowo często. Trzeba być na nie przygotowanym. Wskazane jest też wykupienie ubezpieczenia podróżnego. Więcej na temat trzęsień ziemi i tajfunów: Trzęsienia ziemi i tajfuny
W Yenach!
W Japonii najpopularniejszą formą płatności jest gotówka. Waluta to Yen (円). 100 yenów to równowartość około 3 zł 30 groszy. Oczywiście płatności kartą także są możliwe, ale są one mniej popularne niż w Polsce (w mniejszych restauracjach czy sklepikach może nie być terminali).
Więcej informacji w naszym poście: Jak płacić w Japonii… żeby nie przepłacić?
Na poczcie albo w sklepach sieci 7eleven.
Większość japońskich bankomatów nie przyjmuje zagranicznych kart. Jeśli chcesz mieć pewność, że uda Ci się wypłacić pieniądze, najlepiej skorzystać z bankomatu pocztowego (zielone logo „JP bank”) lub bankomatów znajdujących się w sklepach sieci 7eleven.
To zależy.
Japonia jest dość drogim krajem i podróżowanie po nim potrafi nadwyrężyć niejeden budżet. Da się jednak zwiedzać Japonię całkiem tanio nie rezygnując przy tym z oferowanych przez nią atrakcji. Jak to robić opisujemy we wpisach na blogu.
Tak.
Japończycy uczą się angielskiego od dziecka, chociaż niechętnie go używają, co nieco utrudnia komunikację. W dużych miastach należy spodziewać się nazw stacji, kierunkowskazów czy menu po angielsku. W mniejszych miejscowościach może być z tym gorzej.
Komunikacją zbiorową!
Najwygodniej poruszać się komunikacją miejską (pociągi, metro, autobusy) oraz rowerem.
Od 2016 roku można też wypożyczyć samochód na podstawie wydanego w Polsce międzynarodowego prawa jazdy (wersja: Konwencja genewska 1949).
Należy pamiętać, że w Japonii obowiązuje ruch lewostronny.
Więcej na temat transportu w Japonii: Transport i komunikacja w Japonii