Podróż

A co po przylocie? Procedury wjazdowe do Japonii

Tokyo

Wyjazd do Japonii to bez wątpienia wielka przygoda. Dla wielu osób jest to pierwsza tak daleka wyprawa  – dużo trzeba przygotować, zaplanować, przemyśleć. Zwykle pierwszym etapem planowania jest sama podróż – bilety, wymagane dokumenty. Ostatnią rzeczą, na jaką mamy ochotę, jest przylecieć na miejsce i zorientować się, że nie dopełniliśmy jakichś procedur. Na szczęście, w przypadku turystycznych i biznesowych wyjazdów do Japonii, formalności są raczej proste. Pod spodem znajdziecie informacje o wymaganych dokumentach i procedurach wjazdowych do Japonii.

Jak to jest z tą wizą?

Obywatele Polski, którzy wybierają się do Japonii turystycznie lub biznesowo, nie potrzebują wizy. Jedynym dokumentem, który musimy mieć ze sobą w momencie wjazdu do Kraju Kwitnącej Wiśni, jest paszport. Dokument musi być ważny przez co najmniej 3 miesiące od daty przylotu. Na lotnisku, podczas procedur imigracyjnych, otrzymujemy zgodę na wjazd do Japonii w statusie “Temporary Visitor”, czyli “Tymczasowo Odwiedzający”. W większości wypadków zgoda wydawana jest na najdłuższy przewidziany prawnie okres – 90 dni, nawet jeśli zadeklarujemy chęć krótszego pobytu. Status tymczasowo odwiedzającego pozwala nam na swobodne poruszanie się po i zwiedzanie Japonii. Dozwolony jest także udział w różnego rodzaju biznesowych i naukowych aktywnościach jak spotkania, targi czy konferencje.

Należy pamiętać, że osoby w takim statusie nie mogą w Japonii zarabiać ani otrzymywać stypendiów. W takim przypadku konieczna jest właściwa wiza i zupełnie inne procedury imigracyjne. Japonia wymaga dopełnienia formalności wizowych jeszcze w Polsce. Najpewniejszym źródłem informacji na ich temat jest strona Ambasady Japonii.

Japonia z lotu ptaka
Japonia z lotu ptaka

Formularze wjazdowe

Procedury wjazdowe do Japonii nie są specjalnie skomplikowane, ale trzeba wypełnić kilka formularzy. Zwykle jeszcze w samolocie dostaniemy dwa druczki – Disembarkation Card for Foreigners i Customs Declaration Form. Oba formularze są w dwóch językach – japońskim i angielskim – to właśnie w jednym z tych języków należy je wypełnić. W razie problemów obsługa samolotu zwykle potrafi pomóc.

Oba dokumenty najlepiej uzupełnić jeszcze w samolocie, nigdzie nam się wtedy nie spieszy i możemy w spokoju się tym zająć. Jeśli z jakichś powodów nie zdążyliśmy tego zrobić, albo nie dostaliśmy druczków, to nic straconego. Formularze dostępne będą także po wylądowaniu, w pobliżu stanowisk paszportowych. Ponieważ każdy obcokrajowiec wlatujący do Japonii musi wypełnić zestaw obu dokumentów, obsługa lotniska zwykle sprawdza, czy osoby stojące w kolejce do okienek wypełniły je poprawnie i ewentualnie zawraca zapominalskich.

Disembarkation Card for Foreigners

Pierwszy druk 外国人入国記録  (Disembarkation card for Foreigners) jest potrzebny w czasie procedur imigracyjnych. Wpisujemy nasze dane osobowe, cel i długość planowanej wizyty. Na dokumencie jest też miejsce na numer lotu, którym przylatujemy, oraz adres i telefon miejsca, w którym planujemy się zatrzymać. Dobrze sprawdzić adres wcześniej i mieć przy sobie wydrukowany, w samolocie zwykle nie będziemy mieć dostępu do Internetu. Przykładowa karta: Disembarkation Card For Foreigners

Customs Declaration Form

Drugi dokument, Customs Declaration Form, wymaga wpisania prawie tych samych danych. Dodatkowo zostaniemy spytani także o zawód i numer paszportu. Następnie musimy odpowiedzieć na kilka pytań związanych z artykułami wwożonymi przez nas do Japonii. Pytania dotyczą zarówno towarów niebezpiecznych lub nielegalnych jak i przekroczenia limitów bezcłowych. Warto wiedzieć, że poza artykułami jak broń czy narkotyki, których w sposób oczywisty wwozić nie wolno, w Japonii zabronione jest też przewożenie pornografii oraz wytworów, które mogą łamać czyjeś prawa autorskie. Znaczy to, że podróbki torebek znanych projektantów czy “nieoficjalne” koszulki z postaciami z filmów czy gier lepiej zostawić w domu. Warto pamiętać, że istnieje szereg obostrzeń odnośnie tego co można wwieźć do Japonii jeśli chodzi o artykuły spożywcze – nie wolno przywozić części produktów zwierzęcych i roślinnych.

Limity bezcłowe obecnie wyglądają następująco:

  • Alkohol –  do trzech butelki po 760 ml
  • Tytoń – do 500g* (np. 400 papierosów lub 100 cygar)
  • Perfumy –  do 56ml

*Od października 2021 zmniejszy się do 250 g (odpowiednio 200 papierosów lub 50 cygar) ilość tytoniu, który można wwieźć bez konieczność ponoszenia opłat celnych.

Przykładowa deklaracja: Customs Declaration Form

Arrivals
Na lotnisku

Procedury imigracyjne

Japonia jest tuż tuż. Samolot dokuje przy rękawie, pasażerowie wylewają się sznureczkiem. Wysiadamy z samolotu uzbrojeni w paszport i wypełnione formularze. Co dalej? Najlepiej podążać za tłumem i napisami “Arrivals”.

Najpierw mijamy “kwarantannę” – kontroluje się tam stan zdrowia wjeżdżających do Japonii pasażerów. W większości przypadków nie musimy tu nic robić i zostaniemy przepuszczeni automatycznie. Wyjątkiem mogą być loty z krajów ogarniętych epidemią choroby zakaźnej. W takim przypadku możemy zostać poproszeni o wypełnienie dodatkowych dokumentów i poddanie się ocenie stanu zdrowia.

Wkrótce docieramy do okienek paszportowych. Kolejki zwykle idą szybko, obsługa lotniska wskaże nam, do którego punktu obsługi mamy podejść. Przy okienku wręczamy urzędnikowi nasz paszport oraz wypełnioną Disembarkation Card for Foreigners. Zostaniemy poproszeni o położenie palców na elektronicznym czytniku linii papilarnych oraz zapozowanie do zdjęcia. Jak łatwo sobie wyobrazić, na zdjęciu wykonanym po kilkunastogodzinnym locie, raczej nie wychodzi się zbyt korzystnie.

Urzędnik imigracyjny może zadać nam kilka pytań – o cel i długość naszego przyjazdu, miejsca, które planujemy odwiedzić. Tak jak wjeżdżając do USA należy pamiętać, że “biznes” i “praca” to dwie zupełnie różne rzeczy. Możemy też zostać poproszeni o okazanie biletu powrotnego – mnie osobiście nigdy się to nie zdarzyło, ale dobrze go mieć przy sobie. Odwiedzający Japonię nie mają obowiązku posiadania konkretnej kwoty pieniędzy, ale w razie potrzeby muszą być w stanie udowodnić, że dysponują odpowiednimi środkami na cały pobyt i nie  przyjechali w celach zarobkowych.

Odbiór bagażu i cło

Kolejnym krokiem jest odbiór bagażu i przejście przez kontrolę celną. Samo odebranie bagażu nie powinno nastręczać trudności, postępujemy tak samo jak na każdym innym lotnisku. Następnie kierujemy się do kontroli celnej i wyjścia z hali przylotów. Procedury celne zwykle nie trwają długo – podajemy wypełniony uprzednio formularz i w zależności od decyzji obsługującego nas urzędnika, możemy zostać poproszeni o otwarcie bagażu. W końcu, po przejściu przez kontrolę celną, możemy wyjść z lotniska. Japonia wita. 🙂

Witamy w Japonii
Witamy w Japonii

Procedury wjazdowe do Japonii

W ostatnich latach moda na wyjazdy do Japonii gwałtownie rośnie. Turysta z Polski nikogo już nie zaskakuje. Procedury wjazdowe do Japonii nie powinny stanowić dla nikogo problemu, jedyną bariera może być ta językowa, ale nie chodzi o język japoński, ale angielski. Mimo to dobrze wiedzieć co nas czeka po przylocie oraz jakie informacje i dokumenty należy mieć pod ręką, żeby poszło szybko i sprawnie. W końcu po formalnościach przychodzi czas na przyjemności – jesteśmy w Japonii!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *