KochamJaponię.pl

FAQ Podróżującego do Japonii

Najczęściej zadawane pytania przez osoby planujące podróż do Japonii

Nie!

W przypadku krótkich wyjazdów turystycznych lub biznesowych wiza nie jest potrzebna. Jedyne, co musimy mieć ze sobą, to ważny paszport. Po przylocie, w czasie odprawy paszportowej, otrzymasz pozwolenie na przebywanie na terenie Japonii przez 90 dni.

Należy pamiętać, że wiza jest konieczna jeśli w Japonii będziesz pobierać wynagrodzenie (wyjazdy do pracy, stypendia itd).

Najpewniejsze źródło informacji w tej kwestii to strona Ambasady Japonii w Polsce: Strona Ambasady Japonii w Polsce

Więcej na ten temat: Procedury wjazdowe do Japonii.

Naturalnie samolotem!

Bezpośredni lot z Warszawy do Tokyo trwa około 11 godzin i kosztuje 2500-3500 zł.  Wielu przewoźników oferuje połączenia z Polskich miast do Tokyo lub innych miast w Japonii. Musimy jednak liczyć się z przynajmniej jedną przesiadką a co za tym idzie wydłużonym czasem podróży.

Więcej o lataniu do Japonii tutaj:  Samolotem do Japonii

Tak, ale zdarzają się katastrofy naturalne.

Przestępczość  w Japonii jest niewielka, więc w czasie podróży możesz czuć się bezpiecznie. Więcej informacji na ten temat: Przestępczość w Japonii

Japonia to kraj w którym katastrofy naturalne jak trzęsienia ziemi czy tajfuny zdarzają się stosunkowo często. Trzeba być na nie przygotowanym. Wskazane jest też wykupienie ubezpieczenia podróżnego. Więcej na temat trzęsień ziemi i tajfunów: Trzęsienia ziemi i tajfuny

W Yenach!

W Japonii najpopularniejszą formą płatności jest gotówka. Waluta to Yen (). 100 yenów to równowartość około  3 zł 30 groszy. Oczywiście płatności kartą także są możliwe, ale są one mniej popularne niż w Polsce (w mniejszych restauracjach czy sklepikach może nie być terminali).

Więcej informacji w naszym poście: Jak płacić w Japonii… żeby nie przepłacić?

Na poczcie albo w sklepach sieci 7eleven.

Większość japońskich bankomatów nie przyjmuje zagranicznych kart. Jeśli chcesz mieć pewność, że uda Ci się wypłacić pieniądze, najlepiej skorzystać z bankomatu pocztowego (zielone logo “JP bank”)  lub bankomatów znajdujących się w sklepach sieci 7eleven.

To zależy.

Japonia jest dość drogim krajem i podróżowanie po nim potrafi nadwyrężyć niejeden budżet. Da się jednak zwiedzać Japonię całkiem tanio nie rezygnując przy tym z oferowanych przez nią atrakcji. Jak to robić opisujemy we wpisach na blogu.

Tak.

Japończycy uczą się angielskiego od dziecka, chociaż niechętnie go używają, co nieco utrudnia komunikację. W dużych miastach należy spodziewać się nazw stacji,  kierunkowskazów czy menu po angielsku. W mniejszych miejscowościach może być z tym gorzej.

Komunikacją zbiorową!

Najwygodniej poruszać się komunikacją miejską (pociągi, metro, autobusy) oraz rowerem.

Od 2016 roku można też wypożyczyć samochód na podstawie wydanego w Polsce międzynarodowego prawa jazdy (wersja: Konwencja genewska 1949).

Należy pamiętać, że w Japonii obowiązuje ruch lewostronny.

Więcej na temat transportu w Japonii: Transport i komunikacja w Japonii