Gdzie spać w Japonii – różne oblicza japońskich noclegów

imperial hotel

Zwiedzanie Japonii jest ekscytujące, pełne przygód, wyjątkowe, a co za tym idzie.. wymaga dużo energii. Po ciężkim dniu dobrze jest wyspać się w wygodnym łóżku, zrelaksować i porządnie wypocząć przed kolejnymi punktami wyprawy. Na decyzję o wyborze noclegu wpływa wiele czynników – położenie, cena, standard. Jak wybrać lokum, które będzie najlepsze? Jakie mamy opcje jeśli chodzi o noclegi w Japonii? W niniejszym poście opowiemy Wam o typowych japońskich opcjach noclegowych i o tym, czego można się po nich spodziewać.

Hotele

Jeśli macie ochotę zatrzymać się w miejscu które jest wygodne, ale bez fajerwerków, to prawdopodobnie Wasz wybór padnie na hotel. W Japonii hotele są utrzymane w stylu zachodnim, oznacza to, że w pokoju możemy spodziewać się łóżka, a nie, jak to bywa w bardziej tradycyjnych miejscach noclegowych – materaca futon do spania na podłodze. Śniadanie zwykle jest dostępne, ale może być dodatkowo płatne. W Japonii hotele dzielą się na bijinesu hoteru (hotele biznesowe), shiti hoteru (hotele miejskie) oraz rizooto hoteru (hotele turystyczne). Noc w 3 gwiazdkowym hotelu kosztuje w Japonii około 300 zł.

hotel nagoya
Pokoje hotelowe w Japonii nie są zbyt duże

Biznesowe

Hotele biznesowe, jak sama nazwa wskazuje, są zaprojektowane tak, aby spełniać potrzeby noclegowe pracowników japońskich korporacji. Jeśli japoński salaryman jedzie w delegację, to prawie na pewno zatrzyma się właśnie w takim hotelu. Bijinesu hoteru położone są zwykle blisko stacji metra, charakteryzują się małymi pokojami z przewagą jedynek, nie należy spodziewać się nadmiernie rozwiniętej infrastruktury hotelowej. Dostępne będą za to wieszaki na garnitur, prasa do spodni, czyszczenie butów a czasem ksero. Nie jest to ekscytujący nocleg, ale hotel biznesowy to jedna z tańszych opcji, a balans jakości do ceny potrafi być bardzo rozsądny.

Miejskie

Hotele miejskie są nastawione na gości, którzy przyjeżdżają w celach turystycznych i rozrywkowych. Można się w nich spodziewać lepszej infrastruktury (siłownie, baseny, restauracje etc.), pokoje będą nico większe. Hotele miejskie są zwykle położone tak, aby wygodnie udać się z nich na zwiedzanie okolicy. Rozpiętość cen w shiti hoteru jest bardzo duża i zależy między innymi od liczby gwiazdek, którymi poszczycić się może dany przybytek.

Resort

Resort hotels, to, jak sama nazwa wskazuje hotele nastawione na wypoczynek i wyjazdy wakacyjne. To ten typ hoteli, który wyobrażamy sobie, gdy mówimy “all inclusive”. Infrastruktura hoteli resortowych jest niezwykle bogata, można spodziewać się basenów, kortów tenisowych, barów, karaoke, restauracji czy organizowanych na miejscu eventów. Z hoteli resorotowych słynie południowa wyspa Japonii – Okinawa.

Hotele kapsułowe

O hotelach kapsułowych słyszał chyba każdy. Charakteryzują się… brakiem pokojów. Śpi się w niewielkiej wnęce, w której jest akurat dość miejsca, by zmieściła się leżąca osoba. Wnęki znajdują się koło siebie, a także jedna nad drugą. Wrażenie jest takie, jakby ściana pełna była niewielkich “norek”.  Na pewno nie jest to opcja dla osób z klaustrofobią. Wejście do kapsuły można zasłonić, co pozwala na trochę prywatności, ale jeszcze potęguje wrażenie leżenia w pudełku.

Hotele kapsułowe mają zwykle podział na piętra dla pań i panów – mieszana grupa nie będzie mogła spać koło siebie. Większość hoteli kapsułowych nie przyjmuje też dzieci. Łazienki są naturalnie wspólne, większy bagaż przechowamy w coin lockerach lub na recepcji. Kapsuły są wyposażone w gniazdka, więc z naładowaniem telefonu nie powinno być problemu.

Nocleg w hotelu kapsułowym to na pewno specyficzne doznanie. Cena powinna być nieco niższa niż normalnego hotelu, około 100 zł za noc. Planując swoje noclegi w Japonii warto rozważyć jedną noc w hotelu kapsułowym w ramach przygody.

Love Hotels

Japońskie hotele miłości są w swym założeniu hotelami na godziny dla dorosłych. Nie oznacza to wcale, że są to przybytki podejrzane (choć takie też się trafiają). Love hotels mają służyć Japończykom za miejsce, w którym mogą w spokoju, oraz nie obawiając się, że usłyszą ich sąsiedzi, spędzić trochę czasu sam na sam. Poza opcją wykupienia pokoju na parę godzin, jest także możliwość “long stay”, co w zasadzie oznacza nocleg do rana.

W niektórych love hotelach można przenocować także w pojedynkę, ale zwykle obsługa spodziewa się, że pojawimy się przynajmniej w parze. Wyposażenie i wystrój hotelu miłości bywa specyficzny i ma nakierować myśli klientów na wiadomy temat. Co ciekawe, oferty japońskich love hotels można znaleźć na zachodnich portalach noclegowych jak booking.com. Decydując się na taki nocleg, który cenowo może być podobny, lub nawet nieco korzystniejszy od zwykłego hotelu, warto zwrócić uwagę na godzinę zameldowania. Wiele hoteli umożliwia skorzystanie z opcji całonocnej dopiero od 23:00 czy 24:o0. Jeśli Wam to nie przeszkadza, to nocleg w love hotelu będzie bardzo japońskim doświadczeniem.

hotel amanohashidate
Niektóre hotele trącą nieco myszką…

Ryokan

Ryokan to rodzaj tradycyjnego japońskiego hotelu. Od zwykłego hotelu różni się tym, że pokoje są najczęściej urządzone w klasycznym stylu japońskim. Śpi się na podłodze na materacach futon, siedzi wokół niskiego stoliczka na poduszkach zabuton. Ryokany, poza łazienkami w pokojach, mają też ogólnodostępne łaźnie ofuro. Wiele z nich, choć nie wszystkie, jest zasilanych wodą pochodzącą z gorących źródeł – onsen. Czasem trafić można na rotenburo, czyli łaźnie z basenami pod gołym niebem. Wieczorna kąpiel w gorącej wodzie pod rozgwieżdżonym niebem potrafi być nie lada przeżyciem. Jeśli nocujecie w ryokanie koniecznie skorzystajcie z łaźni!

W pokojach zamiast szlafroka czekać będzie yukata – rodzaj kimona noszonego wieczorem w hotelu oraz używanego jako pidżamy. Można się w nie przebrać zaraz po przyjeździe i pokazywać w nich publicznie np. w drodze do łaźni. Nie należy natomiast zakładać ich następnego ranka.

pokój w ryokanie
pokój w ryokanie

Cena za noc zawiera najczęściej dwa posiłki – tradycyjną kolację w stylu japońskim oraz śniadanie. Podczas całego pobytu goście są pod opieką obsługi hotelu, której zadaniem jest upewnić się, że czują się jak w domu. Z roykanów korzystają zwykle osoby wyjeżdżające w celach wypoczynkowych lub turystycznych. Dla wielu Japończyków pobyt w ryokanie, a więc dobra kuchnia, a także możliwość kąpieli w gorących źródłach i relaksu, są atrakcją samą w sobie. Ryokany znajdziemy głównie w pobliżu miejsc cenionych turystycznie, ale trafimy też na położone wśród japońskiej przyrody z dala od ubitych szlaków. Nocleg w ryokanie to przeżycie jedyne w swoim rodzaju, ale do najtańszych niestety nie należy, nawet jak na noclegi w Japonii. Przeciętny koszt to około 600 zł za osobę za noc. Zdecydowanie polecam jako doświadczenie na jedną-dwie noce, nie koniecznie jako bazę na cały pobyt.

Minshuku

Minshuku to japoński odpowiednik brytyjskich bed and breakfast. Prowadzone są zwykle na mniejszą skalę niż hotele czy ryokany, często są biznesami rodzinnymi. Należy spodziewać się rodzinnej atmosfery i bliższych interakcji z obsługą obiektu niż w innych formach noclegu. Minshuku zorganizowane są często w domach prywatnych, nie ma infrastruktury a czasem nawet recepcji.

Pokoje są w stylu japońskim, łazienki najczęściej są wspólne i znajdują się na korytarzu. Można zamówić pobyt z wyżywieniem, posiłki zjemy we wspólnej jadalni. Często świeże, lokalne produkty, których możemy spróbować nocując w minshuku, są jedną z głównych atrakcji pobytu. Z tego typu noclegów korzystają turyści lub osoby podróżujące w celach wypoczynkowych. Jeśli miałabym porównać minshuku do polskich odpowiedników, to powiedziałabym, że klimat najbliższy jest temu, czego spodziewamy się w agroturystyce. Ceny noclegu w minshuku potrafią być bardzo przystępne, koszt z wyżywieniem to między 150 a 300 zł.

Gesuto hausu i hostele

Guest house i hostel to w zasadzie dwa określenia takiego samego rodzaj noclegu. W obu przypadkach należy spodziewać się sypialni z wieloma, często piętrowymi, łóżkami (dormitory). Dla zapewnienie prywatności łóżka wyposażone są z zasłonki, którymi można oddzielić swoją przestrzeń. Wspólne są także łazienki czy kuchnia. Większość hosteli posiada ogólnodostępną przestrzeń, w której możemy spędzić czas integrując się z innymi gośćmi. Sypialnie są podzielone na te dla kobiet i mężczyzn, chociaż zdarzają się wyjątki. Wyszukując noclegi w Japonii znajdziemy też guest hosues przeznaczone wyłącznie dla kobiet. To rozwiązanie dla samotnie podróżujących pań, które nie mają ochoty nocować w mieszanym towarzystwie. Niektóre guest houses/hostele zapewniają także pokoje prywatne.

Tego typu noclegi znajdziemy zwykle z centrach miast, przy dworcach i w popularnych rejonach turystycznych.  Z noclegów w hostelu/guest housie chętnie korzystają studenci i backpakerzy, ale też osoby, które chcą poznać w czasie swej podróży nowych ludzi. Przeważają obcokrajowcy. To jest jedna z najbardziej przystępnych cenowo opcji noclegowych, gdzie ceny zaczynają się już od 60 zł za noc w pokoju wieloosobowym.

Apartament w Tokyo
Apartament w Tokyo – nie ma jak własna kuchnia i pralka!

Apartament i minpaku

Prywatne apartamenty to ostatnio bardzo popularna, nie tylko w Japonii, forma noclegu. Wynajmujemy “na własność” całe mieszkanie i możemy cieszyć się pełną swobodą, korzystać z kuchni czy pralki. Cena bywa przystępniejsza niż w hotelu, jest to także opcja dla osób, które lubią mieć więcej przestrzeni i swobody. Minusem jest brak sprzątania – za czystość w apartamencie będziemy odpowiedzialni tylko my.

Wynajmując apartament dobrze pamiętać, że często wymagana jest minimalna liczba nocy – właścicielom zwyczajnie nie opłaca się wynajem krótkoterminowy. Jest to więc doskonała opcja, ale raczej na dłuższe pobyty liczone w tygodniach niż na 1-2 noce. Apartamenty na wynajem znajdują się zwykle dalej od centrum – tam gdzie faktycznie mieszkają Japończycy.

Minpaku, w odróżnieniu od wcześniej opisywanego minshuku, to sposób zakwaterowania, w którym ktoś udostępnia całe mieszkanie lub jego część odwiedzającym, na przykład za pośrednictwem platformy Airbnb. Jest to stosunkowo nowy forma wynajmu w Japonii (została zalegalizowana w 2018 roku) i sprowadza się do udostępnienia pokoju lub mieszkania na określony czas.

Noclegi w Japonii

Każdy jest inny, jedni wolą nocleg w hostelu, gdzie mogą wymienić się doświadczeniami ze świeżo poznanymi współ-podróżnikami, inni wybierają umiarkowane ceny hotelu biznesowego, jeszcze inni planują pławić się w luksusach 5 gwiazdkowych hoteli. W Japonii opcji jest dużo, każdy znajdzie coś dla siebie – przebierać można wśród cen i standardów. Ja, wybierając noclegi w Japonii, kieruję się jednym głównym kryterium. Celuję w miejsca, w których uda mi się dobrze wyspać. Czego i Wam życzę.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *