Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. I w Polsce, i w Japonii. Optymalna temperatura, nie za ciepło i nie za zimno, słoneczne dni i przyroda w rozkwicie. Do tego na początku miesiąca mamy kilka dodatkowych dni wolnego. Ceny biletów lotniczych do Japonii też są zachęcające… Może wykorzystać długi weekend i polecieć na majówkę do Japonii? Nie warto! Japończycy też mają wolne i właśnie wyruszają na japońskie szlaki. Będzie tłoczno, szalenie tłoczno.
Czym jest Golden Week?
Golden Week w Japonii to długi majowy weekend, składający się z kilku następujących po sobie dni świątecznych. Rozpoczyna się 29 kwietnia, a kończy 5 maja. W zależności od ułożenia weekendów w danym roku, może trwać jeszcze dłużej. Nie wszystkie dni w tygodniu Golden Week są świętami, ale wzięcie 3 dni urlopu daje co najmniej 7, a w szczególnie korzystnym układzie nawet 11 dni wolnego. Dni świąteczne wchodzące w skład Golden Week to:
-
29 kwietnia – Dzień Showa czyli Shōwa no Hi (昭和の日)
Dzień Showa obchodzi się w dniu urodzin cesarza Showa, który rządził Japonią w latach 1926-1989. Urodziny cesarza są w Japonii świętem narodowym, więc 29 kwietnia był nim automatycznie do 1989 roku. Wraz ze wstąpieniem na tron cesarza Akihito, wolny od pracy stał się z kolei dzień jego urodzin, czyli 23 grudnia. 29 kwietnia został przemianowany na “Dzień zieleni” (cesarz Showa był znany ze swego zamiłowania do botaniki), dzięki czemu udało się zachować jego świąteczny status. W 2007 roku 29 kwietnia został ustanowiony Dniem Showa, a Dzień Zieleni przesunięto na 4 maja.
Dzień Showa można uznać za święto nieco kontrowersyjne, oddaje się bowiem cześć cesarzowi, który był przywódcą kraju w czasie japońskich podbojów w Azji i II Wojny Światowej. Na rządy cesarza Showa przypada też okres okupacji amerykańskiej oraz gwałtownego ekonomicznego wzrostu lat 60tych. Oficjalnie celem święta jest refleksja nad tym burzliwym okresem.
-
3 maja – Dzień konstytucji czyli Kenpō Kinenbi (憲法記念日)
Kiedy obchodzić święto konstytucji? Naturalnie 3 maja! To właśnie tego dnia 1947 roku weszła w życie japońska konstytucja, która bez zmian obowiązuje po dziś dzień. Dokument powstał w czasie okupacji kraju przez wojska alianckie po kapitulacji Japonii w 1945 roku. Celem dokumentu było stworzenie demokratycznych podstaw w militarystycznej ówcześnie Japonii. Rola cesarza została ograniczona do “symbolu kraju i jedności narodu”, a słynny artykuł 9 zabronił Japonii posiadania jakichkolwiek wojsk ofensywnych. Święto konstytucji to święto demokracji – można zwiedzać japoński parlament, odbywają się też różnego rodzaju uroczystości związane z poszerzaniem świadomości historycznej.
-
4 maja – Dzień zieleni czyli Midori no hi (みどりの日)
4 maja to kolejne ze świąt wchodzących w skład Golden Week. Oryginalnie dzień ten nie był świętem, a jedynie “dniem wolnym” – japońskie prawo wymaga, aby dzień między dwoma świętami był także wolny od pracy. W 2007 roku, 29 kwietnia ustanowiono Dniem Showa, a przypadający wtedy “Dzień zieleni”, przeniesiono na 4 maja właśnie. Jest to dzień wdzięczności naturze za wszystko, czym nas obdarza.
-
5 maja – Dzień dziecka czyli Kodomo no hi (子供の日)
Kodomo no hi, czyli japoński Dzień Dziecka, to najbardziej tradycyjne ze świąt wchodzących w skład Golden Week. Oryginalnie święto chłopców (święto dziewczynek wypada 3 marca), zostało przemianowane na “kodomo no hi”, czyli Dzień Dziecka, po II Wojnie Światowej.
Najbardziej widowiskowym ze zwyczajów związanych z Dniem Dziecka jest wywieszanie flag “koinobori”. Rodziny, w których są dzieci, zawieszają przy domu flagi przedstawiające karpie, symbol determinacji i siły. Chińska legenda mówi, że karpie, które płyną w górę wodospadu, staną się smokami. Wieszając flagi, które na wietrze przypominają płynące ryby, rodzice życzą swoim dzieciom siły i uporu w dążeniu do celu. Dwie największe flagi symbolizują rodziców (czarna – ojca, różowa – matkę), pod nimi wiesza się po jednej na każde dziecko (oryginalnie chłopca) w rodzinie. Ile dzieci w danym domostwie tyle małych flag pod flagami rodziców.
Innymi zwyczajami związanymi z Dniem Dziecka jest dekorowanie domu miniaturą samurajskiej zbroi, symbolizującej nadzieję, że chłopcy wyrosną zdrowi i silni oraz jedzenie specjalnych potraw.
Co Golden Week oznacza dla podróżujących?
Nic dobrego. Japończycy nie mają wielu okazji, aby zrobić sobie wakacje. Liczba dni urlopu zależy od firmy i stażu, ale rozpoczynający karierę pracownik zwykle nie może liczyć na więcej niż 11-12 dni wolnego. Ta liczba zmienia się wraz z liczbą przepracowanych lat, ale zwykle daleko jej do polskich standardów. Dodatkowo, wielu pracowników ma opory przed braniem wolnego, przyczynia się do tego nadmiar obowiązków oraz chęć podkreślenia jak bardzo są niezastąpieni. W efekcie, okazja do wypoczynku tak korzystna jak Golden Week, nie zdarza się zbyt często.
Golden Week to okres wzmożonego ruchu turystycznego, jeden z najaktywniejszych w czasie całego roku. Rezerwacje w hotelach trzeba robić z dużym wyprzedzeniem, a ceny noclegów są wyższe niż zwykle. Pociągi i inne środki komunikacji są zatłoczone, lotniska przepełnione, a znane atrakcje turystyczne pękają w szwach.
Dodatkowo, wiele instytucji może być w tym okresie zamknięta. Nie dotyczy to raczej atrakcji turystycznych, sklepów czy restauracji – te korzystają z wzmożonego ruchu. Problemem może za to okazać się wizyta u lekarza. Wiele małych, prywatnych klinik zamyka się na święta, a większe placówki działają w systemie dyżurowania.
Co ciekawe, linie lotnicze doskonale zdają sobie sprawę, jak niekorzystny dla turystów jest to czas. Z tego powodu nie trudno znaleźć promocje na bilety właśnie w tym okresie. “Majówka w Japonii” nie jest jednak dobrym pomysłem. Kiedy w takim razie pojechać? Podpowiadamy tu: Kiedy najlepiej polecieć do Japonii?
Jak poradzić sobie w Golden Week?
Jeśli zdarzy Wam się planować podróż do Japonii w Golden Week, dobrym pomysłem jest zrobienie rezerwacji jak najwcześniej. Niestety, trzeba liczyć się z cenami wyższymi o kilkanaście – kilkadziesiąt procent, nawet rezerwując na miesiące do przodu. Zaplanować zawczasu należy także przejazdy, super expresy shinkansen często są wyprzedane na wiele tygodni wcześniej, a pociągi lokalne bardzo zatłoczone. Jednym z rozwiązań, na które często decydują się sami Japończycy, jest podróż zagraniczna lub zwiedzanie lokalnych, mało znanych miejsc. To zwykle nie wchodzi w grę w przypadku turystów z zagranicy, szczególnie tych, dla których Japonia jest jednorazową przygodą. Warto jednak zachować pewną dozę elastyczności – może zrezygnować z głównych atrakcji na rzecz tych nieco na uboczu, może zamiast wsiadać do zatłoczonego pociągu podjechać gdzieś rowerem?
Jest jedna zaleta podróżowania w tym okresie. Tokyo jest zdecydowanie mniej zatłoczone, ponieważ znaczna część tokijczyków wyjeżdża z miasta. Warto to wykorzystać, zwiedzanie stolicy Japonii może być o wiele przyjemniejsze właśnie podczas tych kilku wolnych dni.
Platinum Week w 2019 roku
W 2019 roku Golden Week będzie wyjątkowy. 1 maja na tron wstępuje nowy cesarz – Naruhito, oznacza to, że dzień ten będzie świętem państwowym. Zgodnie z wymogami japońskiego prawa, o których już wspominałam, 30 kwietnia i 2 maja także będą wolne. Oznacza to, że mamy do czynienia z 10-dniowym Golden Week, nazwanym ze względu na swoją długość “platynowym”. Wielu Japończyków planuje w tym tygodniu wyjazdy za granicę, bo chociaż bilety lotnicze są drogie, a lotniska zatłoczone, to po wydostaniu się z Japonii można już liczyć na jako-taką normalność. Mimo to, należy spodziewać się, że tegoroczny Golden Week będzie jeszcze trudniejszy niż zwykle. Wystarczy wyobrazić sobie jak polskie zabytki i szlaki potrafią być przepełnione w czasie naszego majowego weekendu – Japonia ma terytorium niewiele większe od Polski, ale trzykrotnie większą populację. Jeśli do tego dorzucimy tłumnie odwiedzających Japonię turystów mamy tłok o jakim się nam nie śniło. W Japonii szykuje się prawdziwie szalona majówka.