Shoutengai – na klasyczne japońskie zakupy

Shoutengai

Kto nie lubi robić zakupów? No, może są takie osoby, ale większość z nas chętnie zagląda do sklepów, szczególnie kiedy jesteśmy za granicą, a co za tym idzie, asortyment jest nieco inny niż zwykle. Zakupy w Japonii są ważnym elementem wycieczki – w końcu musimy przywieźć odpowiednia liczbę pamiątek. Kupujemy dla siebie, ale też dla rodziny czy znajomych. O tym gdzie można zrobić niedrogie zakupy w Japonii pisaliśmy już w innym poście. Tym razem opowiemy Wam o tym jak robić zakupy w typowo japońskim stylu – zapraszamy do shoutengai.

Zanim wynaleziono galerie handlowe

W okresie Meiji, po otwarciu Japonii na zachód, kraj przeszedł transformację. Z państwa, które w wielu kwestiach funkcjonowało w oparciu o średniowieczne zasady, w nowoczesny kraj, czerpiący pełnymi garściami z kultury zachodniej. Na fali mody na wszystko co europejskie na początku dwudziestego wieku powstały w Japonii pierwsze department stores, czyli domy handlowe. Były to ekskluzywne, wielopiętrowe sklepy, które pozwalały na zakup różnego rodzaju produktów w jednym miejscu – jedzenia, kosmetyków, ubrań. Pierwszy taki sklep – Mitsukoshi – otwarto w Tokyo w 1904 roku. Department stores, a w skrócie „depaato”, były jednak drogie i nastawione na zamożną klientele. Gdzie więc robili zakupy zwykli Japończycy?

Z pomocą przyszły shoutengai, czyli ulice handlowe, zadaszone ulice wypełnione niewielkimi sklepami. Pierwsze shoutengai zaczęły pojawiać się w latach 20tych XX wieku. Oferowały wszystko, czego do szczęścia potrzeba było okolicznym mieszkańcom – świeże owoce i warzywa, ubrania, buty, kosmetyki, książki. Poza sklepami skorzystać można było też z usług fryzjerów, pralni, restauracji czy barów. Ceny w shoutengai były na każdą kieszeń, a większość sklepów prowadzona jako małe biznesy rodzinne. Klienci zaopatrując się u znajomych sklepikarzy mogli liczyć na wysoką jakość usług, a różnorodność oferty pozwalała na załatwienie większości spraw w jednym miejscu. Nic więc dziwnego, że shoutengai szybko stały się nie tylko miejscem robienia zakupów, ale centrum lokalnych społeczności, organizacji świąt czy imprez. Wkrótce większość japońskich dzielnic mogła się pochwalić swoją własną ulicą shoutengai.

zakupy w toku :)
Zakupy w toku 🙂

A jak to wygląda współcześnie?

Czego dziś spodziewać możemy się odwiedzając shoutengai? To zwykle zadaszona ulica wyłączona z ruchu samochodowego i rowerowego lub ulica, na której zadaszono jedynie chodniki, pozostawiając pośrodku odsłoniętą jezdnię i miejsce dla samochodów. Po obu stronach ciągną się sklepy. Budynki są zwykle parterowe lub jednopiętrowe – czasem na parterze i na piętrze znajdują się dwa zupełnie różne biznesy. Shoutengai znajdziemy w miejscach o największym natężeniu ruchu – prowadzą do stacji metra, lokalnych świątyń lub innych atrakcji. Możecie więc śmiało założyć, że prędzej czy później traficie na jakiś na swojej drodze, nawet jeśli specjalnie nie będziecie szukać.

Jak dawniej, w shoutengai znajdziemy lokalne biznesy prowadzone przez okolicznych mieszkańców, ale możemy spodziewać się też sklepów czy restauracji sieciowych. Kupimy tu ubrania, buty czy książki. Nierzadko napotkamy hyaku en shoppu (sklep wszystko za 100 yenów), pocztę czy nawet posterunek policji. Do tego w shotengai można dobrze i niedrogo zjeść – ramen, udon, kare, sushi. Większość klasycznych japońskich dań jest w zasięgu ręki. Jeśli chcecie się trochę pobawić, to przy odrobinie szczęścia znajdziecie izakayę albo karaoke.

Shoutengai wyspecjalizowany

Poza opisanymi powyżej ulicami, gdzie sprzedaje się wszystkiego po trochę, istnieją też shoutengai wyspecjalizowane. Dla przykładu tokijskie Kappabashi dori w dzielnicy Asakusa oraz Sennichimae Doguyasuji w Osace specjalizują się w szeroko pojętych w przyborach kuchennych, w Togoshi Ginza kupimy najmodniejsze ubrania a Nishiki market w Kyoto powita nas ogromnym wyborem świeżych artykułów spożywczych. Nawiązaniem do shoutengai, chociaż przekraczającym nieco granice tego pojęcia, są też wyspecjalizowane dzielnice handlowe jak mekka otaku Akihabara czy modowe centrum Tokyo – Harajuku.

Klasyczne shoutengai są jednak tak pomyślane, aby zaspokoić potrzeby lokalnych mieszkańców w zasadzie w 100 procentach. Można by porównać je do galerii handlowych, ale w przeciwieństwie do ich sterylnych i bezosobowych wnętrz, shotengai ma klimat – pozwala zrobić zakupy w milszej i bardziej otwartej atmosferze. Jeśli macie ochotę porozmawiać ze sprzedawcą, poprosić by coś Ci polecił, dowiedzieć się co słychać w okolicy, to dobrze trafiliście.

Krewetki na Nishiki market
Takie pyszności tylko na Nishiki market

Trudne czasy

Nie da się jednak ukryć, że chociaż wiele shoutengai ma długą tradycję, to współcześnie zmagają się z rozmaitymi trudnościami. Z jeden strony galerie handlowe i zakupy przez internet mają negatywny wpływ na drobny handel detaliczny, z drugiej, prowadzone przez lata biznesy często umierają wraz ze swoim właścicielem, który nie zawsze ma je komu przekazać. Dlatego odwiedzony w południe dnia powszedniego shoutengai może wyglądać dość smutno – zakupy robią wtedy głównie emeryci a wiele sklepów może być zamkniętych. Niektóre takie ulice „odżywają” popołudniami i w weekendy, inne powoli chylą się ku upadkowi. Ta smutna rzeczywistość zmieniającego się świata nie dotyczy jednak wszystkich ulic handlowych, są takie, które do dziś radzą sobie doskonale i przyciągają nie tylko lokalnych mieszkańców ale też turystów.

Stoisko rybne
Stoisko rybne

Kilka najbardziej znanych shoutengai

To, że shoutengai jest znany i popularny niekoniecznie działa na jego korzyść. Im bardziej rozpoznawalna ulica handlowa, tym więcej turystów można na niej spotkać, a co za tym idzie, jej autentyczność nieco traci – szczególnie urokliwe zakupy zrobimy w miejscach dalszych od turystycznych szlaków gdzie codzienne zakupy robią lokalni mieszkańcy. Mimo to kilka znanych i popularnych shoutengai jest wartych zobaczenia. Pod spodem nasze sugestie.

Ameya yokocho (Tokyo)

Znana powszechnie jako Ameyoko ulica handlowa łączy ze sobą dwie duże stacje metra – Ueno i Okachimachi. Ameyoko jest dość długie – ma aż 500 metrów. Znajdziemy tu ponad 400 sklepików, kupimy ubrania, sprzęt sportowy i słodycze. Spróbować możemy mnóstwa dobrego jedzenia, w tym przekąsek z różnych krajów azjatyckich. Ameyoko potrafi być bardzo zatłoczone, szczególnie w weekendy.

Kichijoji sunroad (Tokyo)

Znajduje się w dzielnicy Musashino, na północ od stacji JR Kichijoji. Wybudowana w latach 70tych ulica handlowa, została wyrestaurowana w latach 2003-2004, ale zachowała swój wyjątkowy retro styl. Na 300 metrach możemy odwiedzić ponad 100 sklepów.

Nakano Boradway (Tokyo)

Niedaleko stacji Nakano znajduje się shoutengai, który na pierwszy rzut okna nie wyróżnia się niczym od innych. Jeśli jednak będziemy nieco bardziej wnikliwi i postanowimy zwiedzić go dokładniej, odkryjemy, że pierwsze i drugie piętro stanowią prawdziwy raj dla fanów mangi i anime  – pełno tu sklepików sprzedających wszelkiego rodzaju gadżety: figurki, artbooki, płyty i wiele wiele innych.

Tenjinbashi suji (Osaka)

Najbardziej znany shoutengai w Osace ma długość 2,6 kilometra i każdy metr wypełniony jest sklepami! O, czego tu nie ma! Jeśli zwiedziliście Tenjinbashi suji to w zasadzie widzieliście wszystko co japoński shoutengai ma do zaoferowania. Minusem jest, że jest to miejsce zdecydowanie turystyczne, co wyraźnie odbija się na klimacie.. i cenach.

Shinsaibashi suji (Osaka)

To shoutegai znajdujący się w samym centrum Osaki, koło słynnej ulicy Dotonbori, 2 minuty od stacji metra Shinsaibashi. Przeważają ubrania i obuwie, ale każdy znajdzie coś dla siebie. Można zajrzeć po drodze, jeśli zwiedzacie Osakę, prawdopodobnie i tak będziecie przechodzić obok.

Karahori Shopping Street (Osaka)

Nishiki market
Nishiki market, Kyoto

To przeciwieństwo Tenjinbashi – ceny są tu niewygórowane a klimat bliższy temu, czego spodziewać można się po lokalnym shoutengai. Jedna z najstarszy ulic handlowych w Osace, odbudowana po II Wojnie Światowej. Otoczona urokliwymi kafejkami i restauracjami. Znajdziemy tu też Tamade, podobno najtańszy supermarket Japonii.

Sanjokai (Kyoto)

Znajdujący się 5 minut od stacji Nijo Sanjoukai shoutengai ma długość 800 metrów i 180 biznesów. Znajdziemy tu zarówno tradycyjne japońskie sklepy jak i popularne sieciówki. Odwiedzenie Sanjoukai  to okazja na zobaczenie klasycznego shoutengai, przeznaczonego nie dla turystów, ale głównie dla lokalnych mieszkańców.

Nishiki market (Kyoto)

Popularny wśród turystów – zarówno lokalnych jak zagranicznych – shoutengai, znany głównie z pysznego, świeżego jedzenia. Wędrując jego zatłoczonymi uliczkami na pewno znajdziecie coś, co przypadnie Wam do gustu. Może krewetki na patyku?

Na klasyczne zakupy w Japonii

Prawda jest taka, że zakupy w Japonii możemy zrobić na każdym rogu. W okolicy głównych zabytków zawsze ciągną się sklepiki pełne pamiątek, w konbini kupimy szybką przekąskę a sklep za 100 yenów będzie idealnym miejscem na zaopatrzenie się w (bardzo) niedrogie gadżety. Robienie zakupów w shoutengai jest jednak czymś więcej  – to także doświadczenie kulturowe i możliwości poznania Japonii od innej, nieco mniej turystycznej strony.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *