Nocleg w Japonii – na co zwrócić uwagę

pokój w ryokanie

Nocleg jest istotnym elementem udanej wyprawy. Jeśli miejsce, w którym nocujemy, nie spełnia naszych oczekiwań, nie możemy porządnie wypocząć. Nie bez przyczyny wybór miejsc noclegowych, obok zakupu biletu lotniczego, jest jednym z najważniejszych etapów planowania podróży. W poście Gdzie spać w Japonii opisaliśmy różne opcje noclegowe – od hoteli i ryokanów, przez minshuku po hostele. Tym razem chcielibyśmy poradzić Wam jak wybrać nocleg w Japonii. W czasie naszych podróży zdarzyło nam się spać i w pięcio-gwiazdkowych hotelach i w małych, tanich apartamentach na wynajem. Co ciekawe, przy wyborze jednych i drugich kierujemy się podobnym zestawem wymagań. Oto i one!

Położenie i komunikacja

To, gdzie znajduje się nasz nocleg, ma bez wątpienia znaczenie fundamentalne. Szukając naszej idealnej opcji noclegowej, staramy się iść od ogółu do szczegółu. Pierwszym krokiem jest zaplanowanie naszej podróży tak, aby znać miejscowości i daty. Następnie zastanawiamy się, czy wiemy już co w danym miejscu chcemy zobaczyć. Ma to znaczenie – czasem atrakcje znajdują się na obrzeżach miasta, innym razem tylko nocleg w samym centrum zapewni łatwy dostęp do ciekawych miejsc. Dla przykładu, jeśli odwiedzamy Tokyo aby zwiedzić samo miasto, zapewne hotel w pobliżu jednej ze stacji Yamanote będzie najlepszy. Z drugiej strony, jeśli naszym celem jest Tokyo Disney Land, to dużo wygodniej będzie zanocować gdzieś na granicy Tokyo i sąsiedniej Chiby.

pociąg lini yamanote
Pociąg linii Yamanote

Kolejnym krokiem jest znalezienie obiektu, którego balans cena-położenie będzie dla nas korzystny. Jak wszędzie na świecie, im dalej od centrum i im hotel jest gorzej skomunikowany, tym taniej. Wyszukując hotele w Japonii, warto zwracać uwagę, jak daleko i od jakiej stacji pociągu znajduje się potencjalny nocleg. My staramy się nie wychodzić powyżej 10 minut na piechotę od stacji, chociaż nawet taka odległość potrafi być niewygodna, jeśli ma się ze sobą dużo bagażu i pada.

Kolejnym krokiem jest wyszukanie połączeń do kliku głównych atrakcji w okolicy, lub miejsc, które planujemy odwiedzić. Nawet nocleg znajdujący się tuż koło stacji może być bardzo słabo skomunikowany, jeśli jest to niewielka stacyjka na bocznej linii. Może okazać się, że aby dostać się do centrum konieczne będą wielokrotne przesiadki. Warto wiedzieć też, że autobusy w Japonii są raczej powolne i często jeżdżą “na około”. Przystanek autobusowy pod samym hotelem nigdy nie będzie równy stacji metra w pobliżu.

Internet

O, tak. Internet to podstawa podstaw. I to nie tylko Internet, który jest. Najlepszy jest taki, który przy okazji działa i to dobrze. Wydawałoby się, że w Japonii w  XXI wieku nie  znajdziemy noclegu bez Internetu. To niestety nieprawda, chociaż zdarza się to coraz rzadziej, to miejsca bez dostępu do Internetu, albo z dostępem tylko w częściach wspólnych jak lobby, jeszcze się zdarzają. Niestety trafiają się też takie, które w teorii mają Internet, ale w praktyce trudno się z nim połączyć albo zasięg jest tylko w niektórych pokojach. O tym, czy Internet jest tylko na papierze, czy naprawdę, przekonać możemy się tylko sprawdzając opinie o danym miejscu np. na googlach. Jeśli zależy Wam na dobry łączu, to sugeruję napisać do hotelu z prośbą o pokój z mocnym zasięgiem Wi-Fi. Nawet jeśli nic to nie pomoże, to na pewno nie zaszkodzi, a kto wie, może dostaniecie pokój z najlepszym zasięgiem.

Kabel LAN
Kabel LAN

Jednym z life-hacków, które zdarzało mi się stosować, jest wożenie ze sobą kabla lan. Wiele hoteli ma wbudowane w ścianie gniazdko internetowe, do którego zwyczajnie można się podłączyć. Co więcej, nawet jeśli mają też Wifi, to korzystając “po kablu” unikamy zakłóceń. Prędkość także powinna być zdecydowanie lepsza.

Jeśli chcielibyście widzieć więcej na temat korzystania z internetu w czasie podróżowania po Japonii, zapraszamy na post: Internet w Japonii – co zrobić, żeby go mieć?

Rozmiar pokoju

hotel nagoya
Pokoje potrafią być małe…

Pokoje w hotelach potrafią być bardzo, ale to bardzo małe. Często łóżko zajmuje właściwie całą przestrzeń, ewentualnie pozostawiając wąskie przejście szerokości stojącej osoby. Brak możliwości otwarcia walizki inaczej, niż kładąc ją na łóżku, nie jest niczym nadzwyczajnym. Pokoje o rozmiarach 11, 12, 9, ba, nawet 6 metrów to wcale nie rzadkość! Także w łazience nie należy spodziewać się nadmiaru przestrzeni. Prysznic bywa nad toaletą a rosły mężczyzna może mieć problem z odwróceniem się w miejscu. Dlatego, jeśli lubicie przestrzeń, to dobrze jest zwrócić uwagę, jak duży będzie wasz pokój.

Osobom, które nie czują się dobrze na małym metrażu, zasugerowałabym wynajmowanie apartamentów, które są zwykle po prostu japońskimi mieszkaniami typu kawalerka. Takie mieszkanie ma wymiary 23-25 metrów kwadratowych co jest, jak na Japonię, bardzo dobrym wynikiem. Jeśli interesują Was pokoje hotelowe, to w niektórych hotelach uda się znaleźć pokoje o wymiarach 16-18 metrów, np. rodzinne lub typu studio. Taki pokój rozmiarem zbliżony jest do tego, do czego przyzwyczajeni jesteśmy w Europie.

Śniadanie

Hotel ze śniadaniem to zdecydowanie wygodna opcja. Jeśli posiłek jest dostępny w cenie pokoju, to wspaniale! Jeśli nie, to musimy liczyć się z dodatkową opłatą. Cena śniadania różni się oczywiście w zależności od standardu hotelu. Jeśli śniadanie nie jest wliczone w cenę noclegu, to zwykle zapłacimy od 1000 do 3000 yenów (30-90 zł) od osoby dodatkowo.

Większość hoteli serwuje śniadania zarówno w stylu japońskim jak i zachodnim. Oznacza to, że zjecie tradycyjne potrawy śniadaniowe jak ryż, zupa miso, kawałek ryby czy natto. Osoby, które wolą zachodnie podejście do porannych posiłków, mogą liczyć na tosty, bekon, jajka, dżem czy płatki na mleku. Do tego kawa i herbata. Oczywiście, nie ma zasady, każdy hotel ma swoją ofertę śniadaniową.

Czy warto wybierać hotel przez pryzmat śniadania? I tak i nie. Jeśli macie napięty grafik, albo nocujecie gdzieś poza miastem, to śniadanie na miejscu może bardzo ułatwić życie. Z drugiej strony za kilkaset yenów zjecie proste śniadanie (np. kanapka + kawa) w kawiarniach lub konbini.

śniadanie w hotelu
Śniadanie hotelowe w stylu japońskim

Rowery

Bardzo lubimy poruszać się po Japonii rowerem. To idealny sposób na sprawne dostanie się do oddalonej nieco stacji, zrobienie zakupów czy podjechanie na kolację do restauracji. Jeśli jedziecie do Japonii na kilka dni i planujecie biegać od zabytku do zabytku, to rower zapewne Wam się nie przyda. Ewentualnie możecie skusić się na jeden dzień na rowerach np. w Kyoto, gdzie ta forma transportu należy do najwygodniejszych. Jeśli jednak macie trochę więcej czasu, to możliwość taniego wynajmu rowerów w hotelu może być prawdziwym błogosławieństwem. Rowery hotelowe zwykle nie należą do najlepszych, najszybszych modeli, ale potrafią być bardzo użyteczne, jeśli chcecie sprawnie poruszać się na niewielkich dystansach.

Ponieważ Japonia rowerem stoi, to hoteli, które w ofercie mają wypożyczalnie jednośladów, jest całkiem sporo. Ceny wynajmu są przeróżne a dodatkowo rozliczani możemy być za godzinę, dzień lub cały pobyt. Darmowe, lub bardzo tanie rowery, trafiają się najczęściej gdy wynajmujemy apartament. Rower postrzegany jest wtedy jako element wyposażenia jak pralka czy lodówka. W takim przypadku wypożyczenie jednośladu może kosztować od 0 do 1000 yenów za pobyt. Z drugiej strony, w standardowych hotelach nierzadko trafimy na opłatę dzienną od 500 do 1500 yenów za dobę. Oczywiście, jeśli Wasza opcja noclegowa rowerów nie przewiduje, to zawsze można je wypożyczyć w zwykłej wypożyczalni lub skorzystać w rowerów miejskich.

rowerem po kyoto
Rower bardzo się przydaje

Opinie i recenzje

Czytanie recenzji w Internecie do przyjemnych nie należy. Ludzie są już tak skonstruowani, że chętnie dadzą jedną gwiazdkę jeśli ktoś nadepnie im na odcisk. Nawet w przypadku niewielkich przewinień. Równocześnie, łatwo zdobyć dużo 5 gwiazdkowych opinii, wystarczy wydać trochę pieniędzy.

My, kiedy szukamy noclegów, staramy się podchodzić do opinii w Internecie rozsądnie. Kilka złych opinii może zdarzyć się nawet najlepszemu hotelowi na świecie. Równocześnie, jeśli złe oceny powtarzają się, lub obiekt ma dużo negatywnych recenzji na portalach, które weryfikują opinie, to naturalnie włącza się nam czerwona lampka. Moim sposobem na sprawdzenie hotelu, jest przeglądanie najgorszych opinii o danym miejscu na kilku różnych portalach. Jeśli nie ma w nich nic, co powoduje, że od razu odrzucam nocleg (jak pluskwy czy brak Internetu) a ogólny bilans ocen złych do dobrych jest korzystny, to nocleg przechodzi przez moją sieć eliminacji zwycięsko.

Idealny nocleg w Japonii czeka na odkrycie

Wybór hotelu to decyzja, która może zaważyć na tym, czy nasza wyprawa będzie udana. Odpowiedź na pytanie jak wybrać nocleg w Japonii może nastręczać pewnych trudności. Na szczęście wystarczy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, by wybrać miejsce, które będzie idealną bazą wypadową i pozwoli dobrze wypocząć pomiędzy kolejnymi etapami podróży. Udanego szukania!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *