Kiedy najlepiej polecieć do Japonii?

Kwiaty śliwy

Uważa się, że Japonię najlepiej zwiedzać jesienią (październik/ listopad) lub wiosną (marzec/kwiecień/maj). To miesiące najkorzystniejsze z punktu widzenia pogodowego, jest ciepło, ale nie upalnie. Deszcz pada stosunkowo rzadko.

Warto jednak pamiętać, że Japonia to kraj różnych stref klimatycznych. Pogoda w centralnej części kraju może różnić się dramatycznie od tej na północy (Hokkaido) czy południu (Okinawa). Różnice widać też na głównej wyspie Japonii, Honshu –  na zachodzie, od strony morza Japońskiego, klimat jest wilgotniejszy, zimną można spodziewać się dużych opadów śniegu.  Na wschodzie temperatury są wyższe, a zimy łagodniejsze. Turyści z zagranicy, szczególnie Ci, którzy odwiedzają Japonię po raz pierwszy, z reguły zwiedzają główne ośrodki umiejscowione na wschodnim wybrzeżu – Tokyo, Kyoto, Osakę czy Hiroshimę. Informacje zawarte w tym artykule odnoszą się głównie do tych regionów.

A zatem przyjrzyjmy się porom roku w Japonii oraz ich plusom i minusom dla podróżników.

Zima

Miesiące zimowe (grudzień/styczeń/luty) są chłodne, temperatura zmienia się w zależności od regionu Japonii. Średnia dla Tokyo wynosi 5 stopni Celsjusza. Wysoka wilgotność powietrza powoduje, że zimno jest bardziej przenikliwe, a temperatura odczuwalna niższa niż przy tej samej temperaturze w Polsce. We wschodniej Japonii, od strony oceanu, opadu śniegu są rzadkie i w większości przypadków śnieg nie utrzymuje się długo. Dla kontrastu w wysokich górach a także od strony morza japońskiego oraz na Hokkaido opady śniegu potrafią być bardzo obfite. Warstwa śniegu może osiągać nawet kilka metrów i nie topnieć całą zimę.

Japonia w zimie ma wiele uroku. Świątynie pod śniegiem potrafią zaskakiwać swym pięknem a kąpiel w otoczonym śniegiem gorącym źródle to naprawdę bajkowe przeżycie. Na spragnionych sportów zimowych czekają japońskie kurorty. Godne poznania są też zimowe święta i festiwale – najsłynniejsze to Yuki Matsuri (Święto Śniegu) odbywające się w Sapporo na początku lutego. Jego główną atrakcją jest konkurs na najpiękniejszą śnieżną rzeźbę. W wielu miastach pojawiają się też wieczorne iluminacje oraz ozdoby świąteczne.

Mimo, że Japonia w zimie oferuje sporo atrakcji, nie jest to najlepszy czas na pierwszy wyjazd. Chłód utrudnia zwiedzanie a przenikliwe zimo może być uciążliwe także we wnętrzach, ponieważ wiele japońskich budynków nie ma ogrzewania. Problem ten nie powinien raczej dotyczyć hoteli, ale tańszych opcji noclegowych i owszem. Dodatkowo, wiele zabytków np. świątyń wymaga zdjęcia butów przed wejściem, co w połączeniu z lodowatymi podłogami potrafi być bardzo nieprzyjemne. Więcej na ten temat w poście jak nie zmarznąć w Japonii?

Warto też unikać okresu noworocznego – w przeciwieństwie do innych krajów, w Japonii Nowy Rok to święto rodzinne. Jeśli jesteśmy w Tokyo, to możemy pójść na imprezę sylwestrową dla obcokrajowców, ale generalnie okres około-noworoczny jest bardzo spokojny. Wiele restauracji, sklepów i zabytków będzie zamkniętych.

Plusy:

  • możliwość odwiedzenia niektórych zabytków i  gorących źródeł pod śniegiem
  • festiwale zimowe (np. Yukimatsuri w Sapporo)
  • narciarstwo i inne sporty zimowe
  • iluminacje w miastach (np. Kobe Luminarie)

Minusy:

  • niskie temperatury na zewnątrz
  • niskie temperatury we wnętrzach (wiele japońskich budynków nie ma ogrzewania)
  • świąteczny okres około-noworoczny, w którym część atrakcji może być zamknięta
Zima na górze Koya
Zima na górze Koya

Wiosna

Wiosna zaczyna się w Japonii w połowie marca i trwa do początków pory deszczowej w pierwszych tygodniach czerwca. Temperatury są umiarkowane, średnia dla Tokyo to około 20 stopni. Wiosna jest uważana ze jeden z najlepszych momentów aby odwiedzić Japonię ze względu na kwitnienie kwiatów wiśni (hanami), piękno odradzającej się do życia przyrody oraz optymalne temperatury.

Okres kwitnienia wiśni zmienia się z roku na rok, fala rozkwitu przesuwa się przez cały kraj z południa (gdzie kwiaty zaczynają kwitnąć najwcześniej) na północ. Na dokładne daty kwitnienia wpływ ma wiele czynników, a sytuacja jest na bieżąco komentowana w prognozie pogody. Dla Tokyo hanami z reguły przypada na przełom marca i kwietnia. W zależności od roku wiśnie w rozkwicie mogą utrzymać się od kilku dni do kilku tygodni. Można próbować zorganizować wyjazd tak, aby trafić na hanami, ale nigdy nie ma gwarancji, że uda nam się wycelować we właściwe daty.

Kwitnące wiśnie są bez wątpienia warte zobaczenia, ale należy się spodziewać wzmożonego ruchu turystycznego w tym okresie. Ceny noclegów idą w górę, parki i okolice świątyń znanych z drzew wiśni są oblężone przez tłumy turystów.

Czasem, którego zdecydowanie radziłabym unikać, jest Golden Week. Jest to długi majowy wolny tydzień, który trwa od 29 kwietnia do 5 maja, ale może zostać przedłużony o poprzedzający/kolejny weekend w zależności od ułożenia dat. Jest to moment, w którym większość Japończyków ma wolne – wszystkie atrakcje są zatłoczone a ceny noclegów gwałtownie rosną. W przeciwieństwie do okresu hanami, Golden Week nie ma turystom nic specjalnego do zaoferowania, więc szczerze radzę omijać go szerokim łukiem.

Plusy:

  • temperatury sprzyjające zwiedzaniu
  • piękno japońskiej przyrody
  • kwitnące wiśnie

Minusy:

  • zwiększająca się ilość opadów
  • tłumy w popularnych lokacjach, szczególnie w czasie hanami
  • Golden Week
Kwiaty wiśni
Kwiaty wiśni

Lato

Lato w Japonii dzieli się na dwie części – porę deszczową tsuyu, która rozpoczyna się z początkiem czerwca i trwa do połowy lipca, oraz gorące lato rozpoczynające się w połowie lipca a kończące na początku września.

Pora deszczowa dotyka prawie całej Japonii, z wyłączeniem Hokkaido. Charakteryzuje się częstymi opadami oraz bardzo wysoką wilgotnością powietrza. Pranie nie wysycha, problemem jest też gwałtowny wzrost pleśni. Jest to prawdopodobnie najgorszy moment by odwiedzić Japonię, bo chociaż deszcze w okresie tsuyu nie są ulewne i raczej przypominają mżawkę, to wysoka wilgotność i temperatura wyjątkowo nie sprzyjają zwiedzaniu.

Z kolei japońskie lato zaczynające się z połową lipca jest gorące i wilgotne. To właśnie w miesiącach letnich mają miejsce główne japońskie festiwale i wiele lokalnych świąt (matsuri).  Matsuri to coś na kształt polskich odpustów – w pobliżu świątyni rozkładane są stoiska z jedzeniem, zabawkami i grami a Japończycy spacerują pośród nich ubrani w letnie kimona – yukata. Matsuri to jeden z symboli japońskiego lata a równocześnie ciekawy i godny poznania element japońskiej kultury. Przy odrobinie szczęścia (lub researchu) możemy też wziąć udział w nocnym pokazie sztucznych ogni, które w Japonii kojarzą się właśnie z tą pora roku. (Warto zaznaczyć, że chociaż większość matsuri odbywa się latem, można na nie trafić także wiosną i jesienią.)

Połowa lipca do końca sierpnia to najlepszy moment aby wspiąć się na górę Fuji. Poza sezonem szlaki są zamknięte, więc jeśli marzysz o wspinaczce na najbardziej znaną górę Japonii, lato jest porą która powinieneś wybrać.

Lato ma jednak swoje minusy – opadów jest mniej niż w czerwcu, ale wilgotność powietrza sprawia, że temperatura odczuwalna w dalszym ciągu potrafi być bardzo wysoka i utrudniać zwiedzanie. 15 sierpnia przypada święto zmarłych  – Obon – wielu Japończyków wraca z tym czasie do domów rodzinnych więc obłożenie pociągów może być większe niż zwykle. Warto też pamiętać, że lato to pora tajfunów. Zwykle nie są specjalnie niebezpieczne, ale powodują opóźnienia lub zatrzymanie pociągów i anulowanie lotów. Więcej o tajfunach tu: Trzęsienia ziemi i tajfuny

Plusy:

Minusy:

  • pora deszczowa tsuyu
  • bardzo wysokie temperatury
  • duża wilgotność powietrza
  • tajfuny
Gion matsuri Kyoto
Gion matsuri Kyoto

Jesień

Jesień uważana jest za drugi, koło wiosny, najlepszy moment na zwiedzanie Japonii. Wrzesień określa się jako umiarkowanie atrakcyjny  –  sezon tajfunów jest ciągle w pełni a wilgotność wysoka. Za to październik i listopad przynoszą przyjemne umiarkowane temperatury (średnia dla Tokyo to 18 stopni) i więcej słonecznych dni. Wilgotność powietrza zdecydowanie spada. Listopad to doskonały moment na oglądanie jesiennych liści – kouyou. Drzewa przyjmują jesienne barwy tworząc niepowtarzalną atmosferę i stanowiąc wyjątkowe tło dla świątyń i innych zabytków. Wiele japońskich ogrodów zaprojektowano tak, aby szczególnie pięknie wyglądały właśnie w tym okresie. Kouyou, tak jak hanami, wiąże się ze wzmożonym ruchem turystycznym, więc warto z wyprzedzeniem zarezerwować nocleg. Jesień jest jedną z najłagodniejszych pór roku w Japonii a ciepła, sucha pogoda trwa stosunkowo długo, bo aż do początków grudnia.

Plusy:

  • umiarkowane temperatury
  • mniejsza wilgotność
  • kolorowe liście  – kouyou

Minusy:

  • częste taifuny, szczególnie we wrześniu
Jesienne liście w Japonii
Jesienne liście w Japonii

Cztery pory roku

Japonia to kraj, w którym każda z czterech pór roku ma swój urok. Te same miejsca potrafią zmieniać się nie do poznania w zależności od tego kiedy je odwiedzimy. Rytm zmian pór roku jest silnie obecny w życiu Japończyków i wyczuwalny nawet dla przyjezdnych. Zauważymy go na każdym kroku – w dekoracjach, sezonowych daniach i przekąskach. Każda pora roku ma do zaoferowania coś, czego nie doświadczymy w żadnej innej.

Nie da się jednak ukryć, że pewne pory roku są bardziej zachęcające niż inne. Pora deszczowa potrafi być bardzo uciążliwa a  niespodziany tajfun pokrzyżować plan nawet najlepiej przemyślanego wyjazdu. Moim zdaniem, jeśli jedziemy do Japonii po raz pierwszy i na krótko, bez planu by wielokrotnie powracać, to lepiej wybrać jeden z pogodowo bezpieczniejszych miesięcy – październik, listopad, kwiecień czy maj. Z kolei, jeśli do Japonii wybieramy się po raz kolejny, lub po prostu jeździmy często, to warto poznać wszystkie pory japońskiego roku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *