Perełki Kyoto: Zamek Nijo

Kara mon

W cyklu postów “Perełki Kyoto” zabraliśmy już Was na wirtualne zwiedzanie kilku najpiękniejszych zabytków dawnej stolicy Japonii. Odwiedziliśmy do tej pory trzy świątynie – Kiyomizuderę, Fushimi Inari i Kinkakuji. Tym razem zmienimy nieco klimat, tematem najnowszej odsłony serii będzie znajdująca się w centrum Kyoto dawna rezydencja shogunów. Nijo jo, czyli zamek Nijo, na pewno uchyli przed nami rąbka swoich tajemnic.

Historia zamku

Era Edo, a więc okres, w którym Japonią rządzili shogunowie z rodu Tokugawa, rozpoczął się w 1600 roku. Po śmierci Toyotomi Hideyoshiego, jednego z największych wodzów w historii Japonii, sytuacja polityczna w kraju zdestabilizowała się. Następcą Hideyoshiego miał zostać jego syn, Hideyori, ale w momencie śmierci ojca był jeszcze małym chłopcem. Do bitwy pomiędzy broniącymi praw Hideyoriego lojalistami a wojskami pragnącego władzy Tokugawy Ieyasu, doszło pod Sekigaharą. Starcie zakończyło się miażdżącym zwycięstwem Ieyasu i umożliwiło mu przejęcie faktycznej władzy w kraju.

Na siedzibę swojego rządu Tokugawa wybrał Edo (współczesne Tokyo), jednak także w Kyoto pragnął mieć godną swej potęgi siedzibę. Zamek Nijo powstał jako przeciwwaga dla znajdującego się w odległości zaledwie 2,5 kilometrów Pałacu Cesarskiego.

Ieyasu rozpoczął budowę Nijo jo w 1601 roku, żądając od podległych mu daimyo (lordów feudalnych), aby wsparli finansowo projekt. Ostatecznego zakończenia prac nie doczekał, zamek ukończono dopiero za panowania jego wnuka. Nijo jo wykorzystywany był jako siedziba shogunów w czasie, gdy odwiedzali Kyoto. Miał też stale przypominać o ich potędze.

Zamek Nijo był siedzibą shogunów przez ponad 200 lat. W 1867 roku, wraz z powrotem władzy w ręce rodu cesarskiego, przekazany został Cesarzowi Meiji. Z kolei od 1939 roku Nijo jo jest własnością miasta Kyoto, które już w 1940 roku umożliwiło jego zwiedzanie. W 1994 zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Piękno i potęga

Zamek Nijo był rezydencją shogunów, ale miał też pełnić funkcje obronne i być symbolem militarnej potęgi rodu Tokugawa. Nic więc dziwnego, że otaczają go grube mury obronne, na których rogach znajdowały się, pełniące jednocześnie funkcję zbrojowni, wieże strażnicze. Teren zamku otacza nie jedna, ale aż dwie fosy.

Kompleks tworzą Pałac Zewnętrzny (Ninomaru goten), Pałac Wewnętrzny (Honmaru goten) oraz otaczające je przepiękne japońskie ogrody. Główną atrakcją kompleksu jest Pałac Ninomaru, składający się z sześciu, połączonych ze sobą korytarzami, budynków. Pałac był siedzibą shoguna, w środku znajdowały się poczekalnie dla odwiedzających go dygnitarzy, sale audiencyjne oraz prywatne pokoje władcy.

Ninomaru goten
Ninomaru goten

Wnętrze pałacu jest bogato zdobione malowidłami i płaskorzeźbami. Przedstawienia tygrysów, lampartów i innych dzikich zwierząt miały podkreślać potęgę władcy i wywierać wrażenie na odwiedzających pałac poddanych. Z kolei sosny symbolizowały długowieczność i powodzenie. Co ciekawe, pokoje, które uważa się za prywatne kwatery shoguna, zdobione są w zupełnie innym stylu niż te, do których dostęp mieli podani. Zamiast złota zobaczymy tu stonowane malowidła tuszem.

Pomieszczenia łączą ze sobą korytarze wyłożone słynną “słowiczą podłogą”,  nazwaną tak, ponieważ wydaje skrzypiące odgłosy kiedy ktoś po niej stąpa. Była to forma alarmu – skrzypiąca podłoga miała uniemożliwić niepostrzeżone zbliżenie się do komnat shoguna. W pałacu znajdowały się też pomieszczenia, w których na sygnał do ataku czekali ochroniarze władcy.

Jak się tam dostać?

Z dworca Kyoto do zamku Nijo dojedziemy linią JR Sagano (kierunek: Sonobe) . Wysiadamy na stacji “Nijo eki”, skąd czeka nas jeszcze 15 minutowy spacer.  Jeśli nie lubimy chodzić, lub mamy blisko do stacji metra, to dobrym rozwiązaniem jest podjechać do dworca “Nijo jo mae” na linii Tozai. Stacja ta znajduje się tuż koło zamku. Także startujące z dworca Kyoto autobusy numer 9, 50 i 101 są wygodną opcją – dowiozą nas przed samo wejście (przystanek: Nijojo mae). Jeśli poruszacie się o Kyoto rowerem, mamy dobre wieści. Przed zamkiem znajduje się obszerny parking dla rowerów. Koszt parkingu to 200 yenów za pierwsze dwie godziny oraz 100 yenów za każdą kolejną.

Ogród Nijo jo
Ogród zamkowy

Zwiedzanie

Wejście do kompleksu znajduje się po stronie wschodniej, tu kupimy bilety, możemy też zaopatrzyć się w przewodnik audio w kilku językach. Do zamku wejdziemy przez Ote mon (wschodnią bramę), warto się jej przyjrzeć, podobno zachowała się w niezmienionym stanie od 1622 roku. Następnie trasa zwiedzania poprowadzi nas przez przykuwającą wzrok Kara mon, bramę do pałacu Ninomaru goten. Kara mon została odnowiona w 2011 roku tak, aby oddawać oryginalny wygląd bramy i zachwyca żywymi kolorami.

Kara mon
Kara mon

Pałac Ninomaru goten jest główną atrakcją kompleksu – niestety dodatkowo płatną, możliwość zwiedzenia wnętrza kosztować nas będzie 410 yenów. Przed wejściem do środka należy zdjąć buty. Pałac Ninomaru otoczony jest przez klasyczny japoński ogród, warto zatrzymać się na chwilę i ponapawać pięknem japońskiej przyrody.

Kolejnym etapem zwiedzania jest pałac Honmaru goten, a więc Pałac Wewnętrzny. Budynek, który znajdował się tu oryginalnie, spłonął w tragicznym pożarze 1788 roku, wraz ze znaczną częścią miasta. Jego następca także nie przetrwał próby czasu – został wyburzony w 1881. Obiekt, który znajduje się tu dziś, został przeniesiony z terenu Pałacu Cesarskiego na rozkaz Cesarza Meiji w 1894 roku. Honmaru goten zwykle nie jest otwarty dla zwiedzających. Warto jednak przyglądnąć się mu z zewnątrz, jest klasycznym przykładem architektury okresu Edo.

Honmaru goten
Honmaru goten

W pobliżu Pałacu Wewnętrznego znajdują się pozostałości 6-piętrowej strażnicy, która spłonęła w 1750 roku od uderzenia pioruna. Budynek nie został odbudowany. Zwiedzający mogą wspiąć się po stromych schodach na podwyższenie, na którym kiedyś się znajdował. Rozciąga się stąd piękny widok na panoramę zamku.

W drodze powrotnej mamy jeszcze okazję podziwiać Seiryu en, ogród będący fuzją stylów japońskiego i zachodniego pochodzący z 1965 roku.

Nasze sugestie

Na koniec, kilka naszych sugestii:

  • Zamek umożliwia wcześniejszy zakup biletów online, co pozwoli uniknąć czekania w kolejce przy kasie.
  • Możliwe jest zwiedzanie zamku z anglojęzycznym przewodnikiem. Koszt takiego zwiedzania to dodatkowe 1000 yenów (doliczane do ceny biletu wstępu). Zwiedzanie ma miejsce dwa razy w ciągu dnia i trwa około 60 minut. Bilety można nabyć przez internet albo w punkcie “tour desk”, po zakupieniu biletów wstępu na zamek.
  • Zamek Nijo słynny jest z licznych drzew wiśni, w okresach ich kwitnienia (hanami) organizowane są wieczorne pokazy z podświetleniem. Należy jednak spodziewać się tłumów.
  • W ciągu roku, w zamku odbywa się wiele specjalnych wydarzeń, można je śledzić na oficjalnej stronie.
Zamek Nijo
Godziny: Kompleks zamkowy:

8:45-16:00 (8:45-17:00 w lipcu i sierpniu, 8:00-16:00 we wrześniu)

Pałac Ninomaru*:

8:45-16:10 (8:45-17:10 w lipcu i sierpniu)

* pałac bywa zamknięty w niektóre dni roku, warto je sprawdzić na stronie zamku przed wizytą

Cena: 1030 yenów (620 teren pałacu + 410 wstęp do pałacu Ninomaru)
Adres: 541 Nijo-jo-cho, Horikawa-nishi-iru, Nijo-jo-dori, Nakagyo-ku, Kyoto City
604-8301
Strona: Nijo jo Website

Wspomnienie potęgi shoguna

Zamek Nijo był świadkiem wzrostu i upadku rodu Tokugawa. Tu shogunowie przyjmowali wasali, tu też odbyło się przekazanie władzy z ich rąk w ręce cesarza Meiji. Otoczony pięknymi ogrodami, po dziś dzień robi wrażenie swoim przepychem. Stąpając po słowiczej podłodze i zaglądając do komnat, w których urzędował shogun, łatwo poczuć się jakbyśmy na moment pokonali granice czasu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *