Turyści, którzy po raz pierwszy odwiedzają Japonię, zwykle mają wyraziście zarysowany plan – Tokyo, Kyoto, Osaka, Hiroshima. To miasta, które pozwalają zobaczyć jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. “Odhaczyć” to co najważniejsze. Wszystkie cztery leżą na Honshu, głównej wyspie Japonii, która jest bez wątpienia kolebką miejscowej kultury i centrum ekonomiczno-politycznym kraju. Jednak na archipelag japoński składają się także pozostałe cztery główne wyspy (Hokkaido, Shikoku, Kyushu i Okinawa) oraz ponad 6 tysięcy mniejszych.
I tak, na północ od Honshu leży Hokkaido, druga co do wielkości wyspa Japonii. Charakteryzują ją mroźne zimy i piękno dzikiej, niezniszczonej przez człowieka przyrody.
Odrobinka geografii
Hokkaido klimatycznie bliżej do Polski niż pozostałych japońskich wysp. Lato jest tu raczej chłodne (chociaż zdarzają się temperatury w okolicy 30 stopni), zima długa i mroźna. W niektórych częściach wyspy między listopadem a marcem potrafi spaść nawet kilka metrów utrzymującego się śniegu. Mieszkańcy Hokkaido są do tego przyzwyczajeni. Odśnieżanie, spadziste dachy chroniące przed zalegającym śniegiem, a przede wszystkim luksus, na który nie można liczyć na Honshu – centralne ogrzewanie, są tu na porządku dziennym.
Lato na Hokkaido jest łagodniejsze i przyjemniejsze niż na pozostałych wyspach japońskiego archipelagu. Jego główną zaletą jest, że nie dociera tu pora deszczowa tsuyu. Wszechobecna wilgoć i częste opady nie zachęcają do zwiedzania, więc jeśli wybieracie się do Japonii w okolicach czerwca, odwiedzenie Hokkaido może być świetnym rozwiązaniem.
Wyspę Hokkaido z Japonią centralną łączy otwarty w latach osiemdziesiątych podwodny tunel – Seikan. Od 2016 roku jeździ nim Shinkansen, co pozwala w cztery godziny dostać się z Tokyo do znajdującego się na południowym krańcu wyspy portu Hakodate. Stąd do Sapporo, stolicy prefektury, czeka nas jeszcze 3,5 godziny jazdy pociągiem. Całość zajmuje więc 7,5-8 godzin, ale za to koszt przejazdu może zostać w całości pokryty przez JR Pass. Jeśli zależy nam na czasie, najszybszą opcją jest podróż samolotem do lotniska Shin Chitose (New Chitose) w Sapporo. Lot z Tokyo trwa około dwóch godzin.
Sapporo i inne miasta
Stolicą wyspy, a co za tym idzie także prefektury, jest Sapporo. Na arenie międzynarodowej miasto znane jest przede wszystkim z obchodzonego w lutym święta śniegu (Yuki Matsuri) oraz Zimowych Igrzysk Olimpijskich z 1972 roku. Tak, to tu Fortuna zdobył złoty medal.
Sapporo, założone w 1868 roku, jest jedną z najmłodszych a zarazem najszybciej rozwijających się japońskich metropolii. Niedługo po powstaniu miasta, do pomocy w jego rozbudowie zaproszono konsultantów z zagranicy. Stąd centrum Sapporo zbudowane jest w stylu amerykańskim, o ulicach przecinających się pod kątem prostym.
Sercem Sapporo jest Odori Park, znajdujący się w centrum miasta ponad kilometrowy pas zieleni. Na jego wschodnim końcu znajduje się Sapporo TV Tower, popularny punkt widokowy. To właśnie tu na początku lutego odbywa się Yuki Matsuri, Święto Śniegu. To doroczna impreza, w czasie której w mieście wystawiane są ogromne lodowe rzeźby. Największe osiągają wysokość nawet 15 metrów, jest więc co podziwiać.
Odwiedzający Sapporo mogą też skorzystać z wielu innych atrakcji. Zaprojektowana w stylu amerykańskim wieża zegarowa jest symbolem miasta, Sapporo Biiru Hakubutsukan, to muzeum poświęcona marce piwa… Sapporo. Fabryka czekolady Ishiya, słynie z produkcji lokalnego meibutsu – czekoladek shiroi koibito, a fani sportu mogą podziwiać widok na całe miasto ze skoczni narciarskiej Okurayama.
Asahikawa
To drugie co do wielkości miasto Hokkaido znajduje się w centralnej części wyspy. Miejscowość znana jest przede wszystkim ze.. swojego ogrodu zoologicznego. Jest to prawdopodobnie najsłynniejsze Zoo w Japonii. Swoją popularność zawdzięcza nietypowemu podejściu do wybiegów dla zwierząt – czasem można mieć wątpliwości, kto tak naprawdę kogo tam ogląda. 🙂
Otaru
Leżące nieco na północ od Sapporo, niewielkie miasteczko Otaru, znane jest przede wszystkim z pięknie oświetlonego, wybudowanego w 1923 roku kanału. Jest to idealne miejsce na spacer, a jeśli odwiedzacie Otaru latem, polecamy także lody w typowych dla Hokkaido smakach.
Tajemnice Ainu
Hokkaido nie zawsze należało do Japonii. Przez wieki zamieszkiwała je zupełnie inna grupa etniczna – Ainu. Lud ten, żyjący z polowania i zbieractwa, posiada własny język, religię i kulturę.
Kontakty Ainu z Japończykami rozwinęły się na dużą skalę w XIII wieku i były raczej burzliwe. Przez wieki prowadzono wymianę handlową, ale równocześnie Ainu popadali w coraz większą zależność od Japonii i stawali się ludem wasali. Doszło nawet do trzech powstań przeciwko Japończykom, ale nie uratowały one niezależności Ainu.
W 1869 roku Japonia rozpoczęła program ekspansji na Hokkaido i asymilacji miejscowej ludności. Na początku ery Meiji populacja Hokkaido wynosiła około 90 tysięcy ludzi. 30 lat później przekroczyła milion osób – przyczyną była imigracja i osiedlanie się na wyspie Japończyków. Równocześnie, rząd Japonii zakazał Ainu uczestniczenia w ich świętach, pielęgnowania kultury a nawet mówienia we własnym języku.
Sytuacja zmieniła się dopiero w XXI wieku – obecnie tożsamość kulturowa Ainu jest nie tylko chroniona, ale też promowana. Podejmowane są także próby wskrzeszenia ich wymierającego języka. W 2011 roku mówiło nim płynnie jedynie kilkanaście osób! Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to w Sapporo znajduje się Hokkaido Ainu Center, którego zadaniem jest poszerzanie świadomości historycznej dotyczącej Ainu. Warto odwiedzić także otwarte w 2020 roku UPOPOY (National Ainu Museum and Park), centrum kultury Ainu, w którego skład wchodzą między innymi muzeum oraz skansen.
Niesamowita przyroda
Jednym z największych skarbów Hokkaido jest jego przyroda, do dziś 70% obszaru wyspy stanowią lasy. Na Hokkaido znajduje się aż sześć parków narodowych, które mają wiele do zaoferowania – gęste lasy, przepiękne jeziora, mokradła, aktywne wulkany i gorące źródła. Większość znajduje się, jak to parki narodowe, dość daleko od głównych ośrodków miejskich. Może nie być łatwo się do nich dostać, ale jeśli Wam się uda, na pewno nie będziecie zawiedzeni.
Najchętniej odwiedzanym parkiem i wyjątkiem od reguły, jeśli chodzi o niekorzystne położenie, jest Shikotsu-Toya, znajdujący się jedyne 50 km od Sapporo. Nazwa parku pochodzi od dwóch zapierających dech w piersiach wulkanicznych jezior. Na jego terenie znajduje się też aktywny wulkan – Usu, można się na niego wspiąć albo wjechać kolejką. Jednak, za główną atrakcję Shikotsu-Toya możemy uznać onsen (gorące źródła) w miejscowości Noboribetsu, a właściwie znajdującą się w pobliżu “jigoku dani” (“piekielną dolinę”). Jest to powstała w wyniku wybuchu wulkanu przestrzeń pełna gejzerów, strumieni gorącej wody, pary i zapachu siarki. Jak przystało na dolinę z piekła rodem, pilnują jej miejscowe maskotki – japońskie demony Oni.
Jak wspomniałam śnieg pada na Hokkaido od listopada do marca. Wyspa jest więc idealnym miejscem do uprawiania sportów zimowych. Do rozwoju zaplecza sportowego przyczyniła się też wspomniana Olimpiada w Sapporo. Szczególnie popularne są znane z pięknego, sypkiego puchu miejscowości Niseko, Furano i Rusutsu.
Hokkaido latem i zimą
Hokkaido jest jedną z najrzadziej odwiedzanych przez turystów z zagranicy wysp Japonii. A szkoda, bo ma naprawdę wiele do zaoferowania – piękną przyrodę, lokalne przysmaki, śnieżne rzeźby i kulturę Ainu. Oczywiście, jeśli marzy Wam się Japonia geish i samurajów, Hokkaido nie będzie Waszym pierwszym wyborem. Warto jednak dać mu szansę i spojrzeć na Japonię z nieco innej strony – od północy!